»Datatilsynet har set nærmere på værktøjet Google Analytics, dets indstillinger og de vilkår, værktøjet leveres under. På baggrund af denne gennemgang konkluderer Datatilsynet, at værktøjet ikke kan benyttes lovligt uden videre.«
Sådan lød det. Da Datatilsynet tilbage i september 2022 udsendte en pressemeddelelse om brugen af Google Analytics – som altså med denne kontante udmelding blev gjort ulovlig fra den ene dag til den anden.
Siden da har mange danske virksomheder i alle størrelser i alle brancher gjort to ting:
1. Gennemsøgt markedet for et alternativt data- og statistikværktøj.
2. Ventet i spænding på en ny transatlantisk aftale mellem USA og EU, der igen gør det lovligt at bruge Google Analytics.
10. juli 2023 blev spændingen forløst, og vi kan ånde lettet op. Data Privacy Framework aftalen mellem EU og USA er endelig på plads. Det er en aftale, der er designet til at beskytte personlige data, der overføres mellem de to regioner – og give de berørte individer visse rettigheder i forhold til deres opbevaring og deling af deres data. Indførelsen af EU-U.S. Data Privacy Framework-aftalen betyder, at Google Analytics (endelig) igen er lovligt at bruge i Danmark.
Google Analytics problematikken kort fortalt
GA-udfordringen
Google Analytics er et kraftfuldt værktøj for virksomheder, der ønsker at forstå deres online publikums adfærd bedre. Det giver alle typer virksomheder bedre mulighed for at spore brugerinteraktioner, identificere trends og optimere deres online tilstedeværelse på tværs af digitale kanaler. Men med denne magt kommer også et ansvar for at sikre, at brugerdata håndteres korrekt. Det ansvar har Google Analytics indtil nu ikke kunnet efterleve. Kernen i problematikken var, at GDPR-reglerne bestemmer, at data opsamlet i EU ikke alene skal opbevares i EU, det skal sikres mod overførsel til usikre tredjepartslande. Den garanti har Google ikke kunne give – og det er kernen i problematikken.
GA-løsningen
Men hvad var løsningen så? Tilbage i oktober underskrev USA’s præsident, Joe Biden, et nyt dekret, som fornyer Privacy Shield og skal bidrage til at lovliggøre dataoverførsel mellem EU og USA. Dekretet indgår i det grundlag, som EU-Kommissionen har vurderet i forbindelse med erklæringen af USA som et såkaldt sikkert tredjeland. Det er det så blevet nu, og derfor er Google Analytics ikke længere ulovligt at bruge for danske virksomheder.
Fremtiden for databeskyttelse og Google Analytics
Det er klart, at spørgsmålet om databeskyttelse fortsat vil være et varmt emne i de kommende år med fortsat øget digitalisering. Databeskyttelse er nemlig en del af retten til privatliv – også online. Tech-selskabers registrering af vores færd på internettet er med til at sætte denne ret på spidsen i forhold til, hvordan vores data registreres og udveksles. Det betyder, at selvom Google Analytics nu er lovligt at bruge i Danmark. Skal virksomhederne fortsætte med at være på vagt over for eventuelle ændringer i lovgivningen eller tolkningen af lovgivningen.
Konklusion
I sidste ende er det vigtigt for virksomheder at forstå, hvad der forventes af dem med hensyn til databeskyttelse. Hvis du er usikker på, hvordan du navigerer i disse vande, kan det være en god idé at søge professionel rådgivning. Med den rette vejledning kan du sikre, at din virksomhed overholder lovgivningen, samt beskytter dine kunders data.
Hos JJ Kommunikation sidder vi klar til at hjælpe dig og din virksomhed. Vi kan hjælpe i forhold til indsamling, behandling og analyse af jeres hjemmesides brugerdata.


